Не всіма жінками, откладывающими вагітність до кращих часів, керує егоїстичне бажання пожити для себе. Велика частина з нас мріє, щоб у улюбленого малюка було все необхідне і найкраще. Але коли кар’єра зроблена, гроші зароблені, завагітніти часто вже не виходить. Вся надія на репродуктивні технології – ЕКО. Однак і тут можна запізнитися, нижче ж ми розповідаємо інформацію, взяту з цього блогу karapuzya.com.ua.
Чому дуже важко стати матір’ю з певного віку, пояснює поняття «овуляторний резерв». Кожна жінка народжується з певним запасом яйцеклітин. До моменту народження в яєчниках їх близько 7 млн, до першої менструації доживає всього 250 000-300 000 фолікулів. А до овуляції доходить всього 400-500 фолікулів. Інші гинуть. Цей запас і називається овулярным резервом яєчника, який визначає, скільки шансів у вас завагітніти.
Отримати інформацію про своє овулярном резерві можна протягом одного дня, – пояснює Юлія Вознесенська. – Його оцінка включає в себе декілька позицій. Перший, самий головний критерій, про який всі забувають, – це вік. Оскільки зовні сьогодні ми виглядаємо непогано, здається, що точно так само виглядають наші яєчники. Насправді це не так. Є певна точка відліку – 38 років, після якої оваріальний резерв різко знижується. Друга позиція – дані ультразвукового дослідження (його проведення не залежить від дня менструального циклу). Під час дослідження лікар має можливість підрахувати кількість антральних фолікулів у правому і лівому яєчниках.
Антральные фолікули – дуже жорстке поняття. Укладення «фолікулярний резерв виражений» або «фолікулярний достатній резерв» не несе в собі ніякої інформації. Ми повинні мати чіткі цифри: нормальним резервом вважається, коли у жінки налічується в обох яєчниках від 6 до 20 фолікулів. Хоча зрозуміло, що коли їх 7 – це початок кінця. І нарешті, третій важливий крок – здача аналізів на фолікулостимулюючий (ФСГ) та антимюллеровский (АМГ) гормони. «Криком про допомогу» яєчників можна вважати, якщо рівень ФСГ піднімається (вище дев’яти), а рівень антимюллеровского гормону, навпаки, знижується (менше одного). Як тільки ці показники починають розходитися між собою, з кожним півріччям шанс на настання вагітності зменшується.
Дуже важливо зібрати так званий анамнез – розпитати жінку, чим вона хворіла, були операції на яєчниках, про здоров’я її найближчих родичів по жіночій лінії. Зібравши всі ці дані, можна зробити висновок, коли планувати вагітність, чи можна з нею почекати або залишився буквально один шанс «заскочити в останній вагон».
У якому віці народжувати
Репродуктологи – фанати дітонародження. А сучасні репродуктивні технології дійсно часом творять чудеса. Однак наука не завжди здатна сперечатися з природою.
Найголовніша проблема, що турбує сьогодні репродуктологів, – насадження ідеї пізнього материнства, – розповідає Юлія Вознесенська. – Неможливо в 30 років так само легко завагітніти, як в 20. Сама природа опирається пізнього материнства. Справа в тому, що яйцеклітина, як і інші клітини, старіє і накопичує «генетичні поломки». У 30 років вони є у 40% ооцитів (незрілих яйцеклітин), у 35 років – у 50%, а в 40 років – уже 70%. При настанні вагітності природним шляхом жінок рятує те, що подібна дефектна клітина організмом не береться в роботу, не запліднюється, а закінчує свою біологічну історію самостійно. Тому з віком важче завагітніти.
Друга проблема – віра в репродуктивні технології. Якщо спочатку ЕКО боялися, приховували його застосування від друзів і родичів, то сьогодні багато хто сприймають його як можливість завагітніти в будь-якому віці.
На жаль, в 45-46 років отримати здорову доношенную вагітність на власних яйцеклітинах практично неможливо, – пояснює Юлія Вознесенська. – У світі це поодинокі випадки. Навіть якщо у жінки зберігся певний запас яйцеклітин і ми маємо можливість провести стимуляцію, фолікули вже можуть бути не зовсім повноцінними. В результаті з десяти яйцеклітин ми можемо не отримати жодного ембріона. Однак навіть коли вони отримані і проведена генетична експертиза, не факт, що приживуться. Звідси таке явище, як множинні спроби ЕКЗ.
Якщо протягом двох-трьох стимуляцій вагітність не наступає, шукається головний «винуватець». Це, як правило, може бути яйцеклітина, сперматозоїд або матка. Сперматозоїди майже ніколи не бувають винні. Матка, безумовно, відіграє важливу роль, однак цей орган зберігає здатність до дітородіння до 50-60 років. Тому при ненаступлении вагітності потрібно бути готовою до того, що ми заговоримо про якості яйцеклітини. Поліпшити або змінити її сьогодні практично неможливо. Це тканина, з якої жінка прожила 40 років, увібрала в себе певну інформацію і потихеньку починає йти. Невипадково для репродуктологів основний період роботи – від 38 до 46 років. А далі в більшості випадків пропонуються донорські яйцеклітини. Для багатьох жінок це як удар блискавки: «Ну чому мені ніхто не сказав про це раніше! »
Якщо жінка після 30 не вагітніє протягом року, їй потрібно терміново звертатися до репродуктолога для оцінки овулярного резерву. Причин безпліддя безліч. Але, навіть займаючись лікуванням, важливо не запізнитися. Ніхто насильно не буде вас втягувати в ЕКО! При цьому ви отримаєте хоча б план житті – які шанси є на настання вагітності через рік, два, п’ять років. Влаштування особистого життя і дітородіння часто не мають нічого спільного. Якщо особисте життя не складається і принц на білому коні все не з’являється, краще використати свій шанс стати матір’ю. І пам’ятайте: ніякі вітаміни і найсучасніші препарати не замінять здорового способу життя.
Три головних міфу про еко
Існує кілька міфів, які заважають вчасно скористатися можливостями ЕКО.
Міф 1. Є менструація – зачаття можливо
На жаль, збереження менструального циклу і можливість завагітніти – взаємопов’язані, але не рівнозначні поняття. Менструальний цикл пов’язаний з кількістю статевих гормонів естрогену і прогестерону. Вони впливають на загальний стан жінки. При цьому різке зниження можливості завагітніти настає вже за десять років до припинення менструації.
Міф 2. ЕКО наближає клімакс
У свідомості жінок цей міф пов’язаний зі стимуляцією яйцеклітин, яка відбувається при ЕКЗ. Нібито вони губляться, і клімакс настає швидше. Це не так. На перший-другий день менструального циклу в яєчнику присутня певна кількість антральних фолікулів. У природних умовах організм самостійно вибирає один з них, який перетворюється в домінантний (з яйцеклітиною всередині), овулирует, а потім запліднюється сперматозоїдом (настає вагітність) або не запліднюється (приходять місячні). При цьому інші знаходяться в яєчнику фолікули гинуть. При стимуляції лікар вводить в організм гормон ФСГ, який їм не дає піти у атрезія. Тобто стимуляція як би не дозволяє залишилися фолікулів піти в небуття. Витрачання овулярного резерву відбувається в обох випадках. Тому ЕКО не можна звинуватити в збіднінні яєчників і наближення старості.
Міф 3. Контрацептиви продовжать резерв
Якщо пити гормональні контрацептиви, можливість завагітніти збережеться до 60 років, вважають деякі жінки. Цей міф придумали виробники гормональних контрацептивів і активно її підтримують. “У нашому центрі величезне число пацієнтів, – розповідає Юлія Вознесенська, які почали приймати гормональні контрацептиви в 20 років, а закінчили у 43. І в результаті все одно змушені звертатися до репродуктолога для проведення програми ЕКЗ, а в деяких випадках – ЕКО з використанням донорської яйцеклітини.